חיפוש
דרושים
צרו קשר

הארכיון הציוני המרכזי

Slide 2 of 2.
חדשות

בארכיון הציוני המרכזי בירושלים שמורים מיליוני מסמכים ותמונות, המספרים אין ספור סיפורים על יחידים ואת סיפורו המשותף של עם מאז נרקם החלום על "מדינה יהודית", דרך מפעל ההתיישבות, קליטת העלייה, ביסוס היישוב לקראת מדינה שבדרך ועד שנותיה הראשונות של המדינה העצמאית.  

באתר הארכיון, מתאפשרת לכל גולש גישה לאוספים השמורים בארכיון, למסמכים המצהיבים המגוללים באלם קול את תולדות האומה. ​מטרותיו העיקריות של הארכיון הן לאסוף תיעוד, לשמר, לחשוף ולאפשר גישה של הציבור לחומר הארכיוני של התנועה הציונית. 

הארכיון הציוני משמש כארכיון היסטורי של ההסתדרות הציונית העולמית, הסוכנות היהודית, קרן קימת לישראל, קרן היסוד והקונגרס היהודי העולמי. בנוסף, מופקדים בו גם ארכיונים של ארגונים ושל מוסדות היישוב היהודי בארץ וכן כ- 1,500 ארכיונים אישיים. בין הארכיונים האישיים אפשר למצוא את הארכיונים של מנהיגי התנועה הציונית והקרנות הלאומיים ואישים שונים, שעיקר מפעל חייהם התבטא בעשייה ציונית בתנועה הציונית בארץ ובחו"ל ובבניין הארץ.  

הארכיון הציוני המרכזי הוא מוסד של ההסתדרות הציונית העולמית, ומעמדו נקבע בהחלטות שהתקבלו בקונגרסים הציוניים הכ"ד (1956), והכ"ו (1965).

[בתמונות למעלה, מאוספי הארכיון הציוני המרכזי:

1. משפחת אליעזר ליפמן (בוים) קאמיניץ עם אפרים כהן, בעל המלון ההיסטורי בירושלים בו התארחו הרצל, רוטשילד ועוד. צילום: בן דב יעקב, 1912.

2. תיאודור הרצל על סיפון האונייה בדרכו לארץ ישראל, 1898.

3. מפה של נהלל, פרספקטיבה ממעוף הציפור. תוכננה בידי ריכארד קאופמן בצורה מעגלית, 1920.

4. אריזת תפוזים לאחר הקטיף, שנות ה-30.]

אתר הארכיון הציוני המרכזי

היכנסו
סיכום שנה

הכתבות הכי נצפות באתר הארכיון

השנה האזרחית מתחלפת ואנחנו גאים להציג בפניכם את שש הכתבות שאהבתם במיוחד בשנת 2022 באתר הארכיון ובעלון המקוון
לחצו לצפייה
לוגו הניוזלטר

מעת לעט

העלון המקוון של הארכיון הציוני המרכזי
קראו עוד