חיפוש
דרושים
צרו קשר

שימור ארכיון הרצל

בארכיון תיאודור הרצל שמורים כ-30,000 מסמכים, הקשורים באישיותו של הרצל, בלבטיו בחלומותיו, בתוכניותיו ובאכזבותיו. ההתכתבויות, הנאומים, המחזות, היומנים והפתקים מספרים עליו כאדם, על משפחתו ועל פעילותו כמנהיג פוליטי עם ראשית הציונות.

הארכיון הציוני המרכזי והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל החלו בפרויקט משותף לשימור ארכיון הרצל. בימים אלה עוסקים במלאכה במעבדת השימור של הארכיון הציוני משמרים מקצועיים, שגויסו  במיוחד עבור הפרויקט. בחודשים הקרובים נלווה את הפרויקט בהצצה לתהליך השימור של תעודות נבחרות.

 • גילויים חדשים על הפרוכת של הרצל

  גילויים חדשים על הפרוכת של הרצל

  פרוכת מרשימה ומפוארת כיסתה את ארונו של תאודור הרצל במסע קבורתו השנייה בהר הרצל, ב-1949. לאחר מכן נעלמו עקבותיה. ב-2019 נמצאה הפרוכת, ונמסרה למעבדת השימור של הארכיון הציוני, שם התגלו פרטים נוספים על יצירתה ועל יוצריה. אברהם דובדבני, לשעבר יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר קרן קימת לישראל, מוסיף את רשמיו.
  קראו עוד
 • יומן חסר עמוד שִדרה

  יומן חסר עמוד שִדרה

  שמונֶה עשרה מחברות יומן רשם הרצל בשמונה השנים, שבהן הגה את הרעיון הציוני ופעל למימושו, מאז יוני 1895 ועד סמוך לפטירתו ביולי 1904. היומנים שמורים בארכיון תיאודור הרצל בארכיון הציוני המרכזי ובימים אלה עוברים טיפול משמר במעבדת השימור - כולל העמודים והשִדרה.
  קראו עוד
 • שבעה כוכבים מוזהבים

  שבעה כוכבים מוזהבים

  "רקע לבן עם שבעה כוכבים מוזהבים" כך תיאר תיאודור הרצל את הצעתו לדגל התנועה הציונית במכתב, ששלח לידידו האנגלי יעקב דה-האז ביולי 1896, וגם צירף שירטוט של סידור הכוכבים על הדגל. השופט פרופ' אליקים רובינשטיין התייחס לערכו של הדגל לתנועה הלאומית, כפי שהרצל היטיב להבין בראשית דרכו הציונית.
  קראו עוד
 • שימור פתקים

  "למה העשירים קמצנים במתן תרומות?"

  מאות פתקאות עם הגיגים, קטעי מחשבות ורעיונות ראשונים, שרשם לעצמו בנימין זאב הרצל, שמורות בארכיונו האישי, ועוברות בימים אלה טיפול במעבדת השימור בארכיון הציוני. גם יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, התרגש לקרוא אותן.
  קראו עוד
 • ציור אוקין

  אמבטיה לציור

  מרתק ללוות את מלאכת השימור של הציורים, האיורים ויצירות האמנות על דמותו ופועלו של הרצל, שטופלו לאחרונה במעבדת השימור בארכיון הציוני. הצצנו למעבדה וצפינו במלאכתה של המשמרת.
  קראו עוד
 • הרצל והילדים

  סודות הכתיבה של הרצל

  הכל יודעים לייחס לתיאודור הרצל את המשפט 'אם תרצו אין זו אגדה', ורבים גם קושרים בינו לבין הרומן 'אלטנוילנד' שפירסם ב-1902, המתאר את המדינה היהודית שראה בעיני רוחו. לא רבים יודעים, שאת המשפט הזה שירבט הרצל בכתב ידו על הכריכה העוטפת את כתב היד ושמור בארכיון הציוני. כעת, עם שימור כתב היד מתגלים עוד מסודות הכתיבה שלו.
  קראו עוד
 • הרצל ילד טוב

  הרצל ילד טוב

  מכתב קצר בהונגרית שמור בארכיון הרצל ובו כותב הרצל לאביו שהוא ילד טוב, לומד טוב, ושהוא אוהב אותו. את הדברים כתב בהיותו בן שש במסגרת תרגול כתיבה בלימודי השפה ההונגרית בבית הספר.
  קראו עוד
 • תוכנייה קונגרס ראשון

  מה בתוכנית?

  הצצה נוספת לפרויקט שימור ארכיון תיאודור הרצל. הפעם, לציון 125 שנה לקונגרס הציוני הראשון - על שימור התוכנייה המקורית של הקונגרס עם כתמי השתייה, עם סימוני הקיפול ועם הסלוטייפ שהדביק את חלקי הדף.
  קראו עוד
 • הרצל ברוסיה

  ​מסעות הד​רכון

  שני דרכונים שמורים בארכיון תיאודור הרצל, משתי תקופות שונות בחייו. חזרנו לעיין בהם לאחר שעברו שימור במעבדה, ומצאנו בין הדפים מידע ממקור ראשון ומעט מפתיע על אודות הרצל ומסעותיו.​
  קראו עוד