חיפוש
ארגון הקונגרס הציוני

בית העם- בית חינוך ישראלי

הערכות שונות מעידות כי כיום יש כמיליון ישראלים החיים בתפוצות. הערכה זאת מבוססת על מספר משוער, בין היתר בגין עובדה שאין רישום מסודר של אוכלוסייה זאת באף גורם רשמי.

במחקר שערכה השנה המחלקה לארגון וקשר עם ישראלים בתפוצות בשיתוף האוניברסיטה העברית, עלה כי הפרמטר החשוב ביותר עבור הישראלים החיים בתפוצות הינו שמירת השפה העברית בקרב ילדיהם, סימוכין לכך מתקבלים גם לאור שיחות רבות עם ישראלים בשטח.

ילדי ישראלים החיים בתפוצות, הולכים לרוב לבתי ספר ציבוריים ולא משתייכים או מזדהים עם הקהילה היהודית המקומית. כדי לשמור את הזהות היהודית שלהם, ומתוך הבנה שזאת סוגייה שמטרידה הורים ישראלים רבים, ואין מענה קיים בשטח (אם במסגרת היהודית או לאו), עולה הצורך הכפול הן במתן מסגרת ללימודי עברית: אוריינות, שפה, קריאה וכתיבה, והן במקום שיביא את ישראל – תרבות/ שפה/ חוויות. וישמור על זיקת ילדי הישראלים בתפוצות למדינת ישראל.

מתוך הבנה של הצרכים בשטח, המחלקה מציעה מענה בדומת "בית העם – בית חינוך ישראלי", בית ספר משלים המשמר את הזהות הישראלית, ומחזק את השפה העברית של הדור הצעיר (Sunday school).

מטרת בית הספר "בית העם":

להציע מסגרת שתחזק את השפה והתרבות  העברית- ישראלית בקרב ילדי ישראלים החיים בתפוצות, ותשמר את הזיקה בינם לבין מדינת ישראל.

מטרת משנה: גיבוש קהילת הורים ישראלית.

קהל היעד לתוכנית:

  • בשלב הראשון פעילות בית העם תתמקד בילדי ישראלים בגילאי 5-12.
  • בהמשך, הפעילות תתרחב גם לילדי ישראלים בגילאי 13-17.

צוות בית הספר:

מורים ישראליים בעלי הסמכה והכשרה.

בית הספר "בית העם" מציע:

1. לימודי השפה העברית

2. פעילויות חגים ומועדים יהודיים

3. תרבות ישראלית

4. פעילות להורים וילדים

רשימת "בית העם- בית חינוך ישראלי":

1. "בית העם- בית חינוך ישראלי" בלונדון- פועל בימי ראשון. כבר בשנה הראשונה לפעילות, בית הספר מונה מעל ל-70 תלמידים ואף ישנה רשימת המתנה– דבר שמעיד על צמא גדול בשטח. לאתר "בית העם לונדון", לחצו כאן. 

2. "בית העם- בית חינוך ישראלי" בברצלונה, ספרד. (בשיתוף פעולה עם ICE).  

רוצים סיוע לפתוח "בית עם בית חינוך ישראלי" באזורכם, אנא צרו עמנו קשר בכתובת: 

wzo.israelis@gmail.com