חיפוש
ארגון הקונגרס הציוני

דבר ראשת המחלקה

  • גוסטי יהושע-ברוורמן

    גוסטי יהושע-ברוורמן

    ראשת המחלקה

דברי ברכה – גוסטי יהושע-ברוורמן, ראשת המחלקה לארגון וקשר עם ישראלים בתפוצות

“קראתי פעם לציונות אידיאל אין סופי, ואני מאמין באמת כי גם לאחר השגת ארצנו, ארץ ישראל לא תחדל מלהיות אידיאל.
כי בציונות כפי שאני מבין אותה, כלולה לא רק השאיפה לכברת ארץ מובטחת כחוק בשביל עמנו האומלל, אלא גם השאיפה לשלמות מוסרית ורוחנית."

בנימין זאב הרצל.


חברות וחברים,

מעל ל100 שנים עברו, הוקמה מדינת ישראל שמהווה התגשמות חלומו ל"כברת ארץ מובטחת" לעם היהודי אך, על כולנו מוטלת החובה להמשיך ולצקת תוכן לחזונו: השאיפה לשלמות מוסרית ורוחנית.

אתגרי הציונות במאה ה-21 אינם פשוטים. קיומה של מדינת ישראל – מדינת הלאום היהודי – הפכה מובנית מאליה. חלפה יותר ממאה מאז הרצל טווה את חזונו והאתגר הפך קשה ומורכב יותר. הקשר בין יהדות התפוצות וישראל עובר שינויים מהותיים ומהירים שהם תוצאה של תהליכים גלובאליים ושל שינוי הפרדיגמות בקשר ישראל-תפוצות.

מה משמעות הציפייה שמדינת ישראל תתפקד כמדינת הלאום היהודי? האם אפשר להיות ציוני מבלי לעלות? האם מי שחי במדינת ישראל הוא ציוני בהגדרה? האם אפשר להיות ציוני גם אם מדיניות משלה איננה תואמת את השקפותיי? האם הציפיה שישראל תהיה מדינת מופת היא ריאלית? שאלות אלה ועוד רבות אחרות עומדות בבסיס בית העם, הפלטפורמה החינוכית שפיתחנו במחלקה לבתפוצות. מטרת התוכנית היא לעורר מחשבה ודיון. ללא צורך בידע או היכרות קודמת עם הנושאים המורכבים.

תוכנית בית העם מעודדת מחלוקת, אי הסכמות ומתן ביטוי להתלבטויות.

אנו מאמינים שרק שיח אמיתי, מורכב וקשה ככל שיהיה, יאפשר בניית גשרים בתוך ישראל ובין ישראל לתפוצות. קשרים אלה הם הבסיס לחוסננו כעם וכמדינה.

תכנית בית העם באה לפתוח את הדיון ולהרחיב את היריעה, כך שכולם יוכלו להצטרף. אנו מציעים מגוון רחב של נושאים העונים לצורכי הזמן והמקום, מפגישים את המשתתפים עם  מגוון מקורות (טקסטים, סרטים, יצירה) שתמיד מלמדים אותנו משהו חדש. אני מזמינה אתכם להצטרף אלינו ולקהילת בית העם המתרחבת, קהילה שואלת, פתוחה ולומדת וליהנות מהמגוון הרחב של הנושאים שאנחנו מציעים.

בברכה,
גוסטי יהושע-ברוורמן
ראשת המחלקה

ארגון וקשר עם ישראלים בתפוצות
ההסתדרות הציונית העולמית